Projekty europejskie
"Uniwersytet dostępny II. Rozwój zmian organizacyjnych i podnoszenia kompetencji kadry z zakresu niepełnosprawności w UJD", FERS.03.01-IP.08-0143/24"
Nazwa zajęć: Konsultacje językowe – zajęcia konwersacyjno-kompensacyjne z języka obcego na poziomie B1 dla studentów rozpoczynających studia lub napotykających na trudności w uczeniu się języka na poziomie B2 dla osób z niepełnosprawnościami lub osób ze specjalnymi potrzebami.
Zapraszamy studentów do udziału w zajęciach językowych w ramach realizowanego przez Studium Nauki Języków Obcych projektu Uniwersytet Dostępny II.
Tematyka i zakres zajęć dostosowana będzie do potrzeb uczestnika, może obejmować przygotowanie do zajęć, powtórkę materiału do kolokwiów lub do egzaminu, konwersacje, lub inne zagadnienia wskazane przez uczestnika.
Zajęcia w formie konsultacji językowych mają na celu wsparcie studentów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w nauce języka obcego (angielskiego, niemieckiego lub rosyjskiego) poprzez:
- Rozwijanie umiejętności konwersacyjnych.
- Kompensowanie trudności w nauce języka na poziomie B2.
- Indywidualne lub grupowe konsultacje dostosowane do potrzeb uczestników.
Rekrutacja i zgłoszenia
Rekrutacja trwa od 4 marca 2025 do 10 marca 2025, a następnie dalej, aż do wyczerpania godzin zajęć językowych w projekcie.
Student może jednorazowo wnioskować o maksymalnie 30 godzin dydaktycznych zajęć językowych w projekcie.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem rekrutacji oraz uczestnictwa studentów w działaniach realizowanych przez Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie w projekcie "Uniwersytet dostępny II." do pobrania tutaj: Regulamin rekrutacji oraz uczestnictwa.
Zgłoszenie musi zawierać wypełnione i podpisane dokumenty:
1) załącznik nr 1 – Formularz zgłoszeniowy „Karta zgłoszenia uczestnictwa w Projekcie”,
2) załącznik nr 2 – Deklaracja uczestnictwa „Oświadczenie woli uczestnictwa w Projekcie”
Dokumenty zgłoszeniowe można otrzymać w Studium Nauki Języków Obcych pok 230 lub 232, lub pobrać z tablicy ogłoszeniowej Studium.
Zgłoszenia należy składać w Biurze ds. Osób z Niepełnosprawnościami UJD w wersji papierowej, lub mailowo na adres Koordynatora zajęć Moniki Bednarek-Kawa (m.bednarek-kawa@ujd.edu.pl).
Kryteria rekrutacyjne:
A.Kryterium podstawowe (1pkt):
Przedłożenie:
- Orzeczenia o niepełnosprawności lub
- Oświadczenia o posiadaniu dokumentacji medycznej wskazującej na potrzebę udziału w zajęciach indywidualnych, lub
- Oświadczenie o posiadaniu szczególnych potrzeb w realizacji materiału z zakresu lektoratu języka obcego lub przygotowania do lektoratu.
B. Kryterium podstawowe (1pkt): Posiadanie statusu studenta UJD.
C.Kryteria premiujące (max 3 pkt):
Pierwszeństwo udziału mają osoby, które:
- Posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, która utrudnia lub uniemożliwia realizację zajęć w grupie lub też w dużej grupie (1pkt),
- Nie korzystały dotychczas z oferty fakultatywnych zajęć z nauki języków obcych w UJD (1 pkt)
- Rozpoczynają studia lub napotykają na trudności w nauce języka na poziomie B2 (1 pkt)
W przypadku uzyskanie przez uczestników tej samej liczby punktów, decyduje kolejność zgłoszeń do Projektu (data złożenia kompletu dokumentów).
W przypadku zakwalifikowania do udziału w Projekcie, uczestnik zajęć z języka obcego, składa następujące dokumenty, które przesłane zostaną drogą
elektroniczną lub dostarczone do biura projektu w wersji papierowej:
Regulamin rekrutacji oraz uczestnictwa studentów w działaniach realizowanych przez Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie w projekcie "Uniwersytet dostępny II. Rozwój zmian organizacyjnych i podnoszenia kompetencji kadry z zakresu niepełnosprawności w UJD", FERS.03.01-IP.08-0143/24.
1) załącznik nr 1 – Formularz zgłoszeniowy „Karta zgłoszenia uczestnictwa w Projekcie”
2) załącznik nr 2 – Deklaracja uczestnictwa „Oświadczenie woli uczestnictwa w Projekcie”
3) załącznik nr 3 – Potwierdzenie zapoznania się z regulaminem rekrutacji oraz uczestnictwa w Projekcie
4) załącznik nr 4 – Klauzula informacyjna ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego
5) załącznik nr 5 – Klauzula informacyjna Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
6) załącznik nr 6 - Klauzula informacyjna Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie
7) załącznik nr 7 – „Dane Uczestnika Projektu zawierające informacje niezbędne do poprawnej rejestracji w systemie monitorowania Projektu FERS”
Dokumenty dostępne są w Studium Nauki Języków Obcych w pok. 230 i 232.
Zapraszamy do rekrutacji i do udziału w zajęciach!:)
Marzysz o podróży do 9 europejskich krajów w niecałe 5 dni, a boisz się latać samolotem? Chcesz poznać kulturę i tradycje Polski, Niemiec, Francji, Chorwacji, Włoch, Hiszpanii, Macedonii, Szwecji i Łotwy w pigułce? A przy okazji może chcesz poznać podstawy ciekawych języków obcych i zostać poliglotą w ekspresowym tempie?
Jeśli tak, to nic prostszego! Wystarczy przyłączyć się do Virtual Journey Week i przeżyć niezapomnianą przygodę, biorąc aktywny udział w wyjątkowym wydarzeniu organizowanym w murach naszej Uczelni w terminie 18.11-22.11.2024.
Szczegółowy harmonogram naszego city-break po Europie dostępny na plakatach informacyjnych na Uczelni!
Podczas tej magicznej podróży czekają na Ciebie liczne atrakcje w postaci quizów, zagadek, filmików i multimedialnych prezentacji. Będziesz naprawdę mile zaskoczony, jak wiele ciekawostek można poznać, biorąc udział w naszym niespotykanym europejskim evencie! Zostało już niewiele czasu, więc przygotuj się do drogi – zaplanuj trochę wolnego czasu, weź ze sobą dobry humor i przyłącz się do podróżniczej ekipy SNJO UJD (możesz to zrobić na dwa sposoby):
I. Online - na platformie BloomHub
Poniżej kroki rejestracji na Virtual Journey Week poprzez platformę BloomHub wraz z krótkim filmikiem instruktażowym:

- Zaloguj się na platformie BloomHub korzystając z podanego linka - https://bloom.bloomhub.eu/portal/xlogin
- Wybierz opcję logowania przez eduGAIN i zaloguj się używając danych jak do Usosa (select your organisation: wybierz nazwę Jan Dlugosz University in Częstochowa).
- Na stronie BloomHub wybierz Membership (menu z lewej strony).
- Wybierz "ALL" we wszystkich rozwijanych opcjach.
- Wpisz "virtual", koniecznie zatwierdź przez enter.
- Kliknij "Join" (prawy górny róg).
- Wybierz Day 1, Day 2, Day 3, Day 4 lub Day 5.
II. ‘Live’ – podczas spotkania Zoom Meeting, wtorek (19 listopada) o godz.10.00 - Polska jest gospodarzem spotkania, nie przegap okazji!
https://zoom.us/j/5093878055?pwd=n8FjHVs5m1MOZjMdmwYZunbPwobQPk.1&omn=98979712022
Identyfikator spotkania: 509 387 8055
Kod dostępu: 998850
Kody do spotkań 'Live' z innymi państwami na platformie BloomHub w poszczególnych dniach.
Pamiętaj!
Startujemy na platformie BloomHub w poniedziałek (18 listopada) o godz. 10.00 - jedziemy do Francji a potem do Niemiec.
Odwiedź przynajmniej trzy kraje, zostaw Feedback i wykonaj Closing Quiz w ostatnim dniu (Day 5).
Uczestnicy europejskiej wyprawy będą premiowani dodatkową oceną z aktywności na lektoracie z języka obcego (szczegółowe informacje u prowadzących zajęcia).
Serdecznie zapraszamy i życzymy niezapomnianych wrażeń
________________________________________________________________________
„Język angielski zawodowy” - kursy języka angielskiego na platformie Navoica
Zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnych kursach języka angielskiego specjalistycznego stworzonych w projekcie „Język angielski zawodowy”. W ramach zachowania trwałości projektu wszystkie planowane do realizacji kursy języka angielskiego z sześciu obszarów branżowych zostały ponownie uruchomione na platformie www.navoica.pl.
Zapisz się już teraz do następujących kursów:
Język angielski w administracji i księgowości,
Język angielski w zawodach medycznych,
Język angielski w turystyce i sporcie,
Język angielski w pracy, karierze i poszukiwaniu pracy.
Język angielski w kulturze, sztuce i mediach
Zachęcamy do realizacji kursów!
Język angielski zawodowy.
Głównym celem projektu jest stworzenie i realizacja kursów języka angielskiego z obszarów branżowych: Język angielski w administracji i księgowości, Język angielski dla prawników, Język angielski w zawodach medycznych, Język angielski w turystyce, sporcie i rekreacji, Język angielski w kulturze, sztuce i mediach, Język angielski w pracy, karierze i poszukiwaniu pracy.
Masowy otwarty kurs edukacyjny (MOOC) dostępny będzie na platformie dla wszystkich chętnych, którzy pragną dokształcać się na kursach edukacyjnych w formie e-learningu. Celem kursów jest aktywizacja społeczna i zawodowa oraz zapobieganie społecznemu wykluczeniu uczestników, którzy będą mieli możliwość wyboru kursu w wybranej specjalności związanej z ich zawodem lub zainteresowaniami. Po zakończeniu kursu uczestnicy otrzymają zaświadczenie z opisanym zakresem tematycznym zagadnień co umożliwi ich aktywizację zawodową.
Rezultatem projektu będzie podniesienie specjalistycznych kompetencji językowych jego uczestników.
Okres realizacji projektu od: 01.07.2020 do 30.06.2022
Wartość projektu: 426 960,00zł
Wkład Europejskiego Funduszu Społecznego: 414 086,40 zł
Uniwersytet Językowy Drugiego Wieku.
Celem głównym projektu jest realizacja III misji uczelni poprzez organizowanie zajęć edukacyjnych dla osób dorosłych (18+), ze szczególnym uwzględnieniem osób w wieku produkcyjnym niemobilnym (45+) oraz osób z terenów wiejskich.
Projekt przewiduje:
- prowadzenie zajęć edukacyjnych z zakresu języka angielskiego ogólnego metodą blended-learning na podstawie przygotowanego przez pracowników dydaktycznych SNJO kursu na platformie uczelnianej UJD z zakresu języka angielskiego potrzebnego do codziennej komunikacji,
- prowadzenie zajęć edukacyjnych z zakresu języka angielskiego specjalistycznego/ ukierunkowanego zawodowo o profilu zgodnym z zainteresowaniem i zapotrzebowaniem uczestników (zajęcia stacjonarne),
- egzamin językowy specjalistyczny certyfikowany z zakresu języka angielskiego ukierunkowanego zawodowo.
Rezultatem będzie podniesienie kompetencji grupy docelowej, aktywizacja społeczna, zawodowa, pobudzenie aktywności edukacyjnej oraz rozwój zainteresowań.
Okres realizacji projektu od: 01.09.2019 do 31.08.2022
Wartość projektu: 406 830,00 zł
Wkład Europejskiego Funduszu Społecznego: 394 625,09 zł
Językowy Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Celem główny projektu jest realizacja III misji uczelni poprzez organizowanie zajęć edukacyjnych dla osób dorosłych, starszych w wieku emerytalnym, ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych oraz osób z terenów wiejskich.
Projekt przewiduje:
- prowadzenie zajęć edukacyjnych z zakresu języka angielskiego ogólnego na podstawie przygotowanego przez pracowników dydaktycznych SNJO kursu na platformie uczelnianej UJD z zakresu języka angielskiego potrzebnego do codziennej komunikacji,
- prowadzenie zajęć edukacyjnych w formie konwersatorium języka angielskiego na bazie tematyki i materiałów z kursu e-learningowego o profilu zgodnym z zainteresowaniem i zapotrzebowaniem uczestników (zajęcia stacjonarne).
Rezultatem będzie podniesienie kompetencji grupy docelowej, aktywizacja społeczna oraz nabycie umiejętności samodzielnego wykorzystania technologii w procesie kształcenia.
Okres realizacji projektu od: 01.09.2019 do 31.08.2022
Wartość projektu: 149 046,00 zł
Wkład Europejskiego Funduszu Społecznego: 144 574,62 zł